Köreldim

Hello world!

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
104

Geleneksel olarak bir web sayfasının ilk iletisinin başlığı “Hello World!” olur, ben de o sebeple bu “kişisel güncem” in iletisinin bu şekilde kalmasını istedim.

Bu sitenin açılış süresi ile açılmadan önce planlanma süreci arasında dağlar kadar bir süre farkı var. Yaklaşık 3 aydır gerek tasarımını gerek içeriklerini gerekse kategorilerini sınıflandırmaya çalışıyorum. Bir yandan da kendi kendime “Ne yapıyorum, ne için yapıyorum?” diye kendi kendime soruyorum. Sonunda ise kafayı tamamen kırıp “kervan yolda düzülür” mantığı ile en azından siteyi hayata geçirerek, işleyişte problemlerini tespit edip bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm.

Sitenin ismi hususunda ise arka planda ne kadar acıklı bir hikaye de barındırsa geçmişten kötülükleri ve olumsuzlukları getirmenin hayatıma hiç bir faydası olmayacağı için kendimce bu ismi bulmamdaki etken “*atalet” oldu.

Lise yıllarımdan bu yana pek çok farklı alanda hobi edinmem ve bu hobilerimin çok ufak da olsa bana muhakkak bir şeyler kattığını düşünmem nedeniyle devamlı olarak yeni şeyler araştırmayı seviyorum. Bir gün otururken genç yaşta yapmak istediğim şeylerin bir listesini çıkarmayı düşündüm. Aklıma gelen şeyleri yazdım ama liste yeterince uzun değildi. Hal böyle olunca ben bu işin üzerine daha da düştüm. Bir de bu hedefleri gerçekleştirmek için kendime bir süre belirlemem ve harekete geçmem gerekiyordu.

Bu sebeple bulduğum 25 madde için 25 yaş belirledim. Buraya kadar her şey normal seyrinde ilerledi ama mesele harekete geçmek olunca orada bir şeyler beni engelliyordu. İş yoğunluğum, gündelik yaşamım, yapmam gerekenler… Listede de aslında o kadar boş iş yoktu ama diğerlerine göre 2. planda kalıyordu.

Hal böyle olunca, her yere not kağıdı yapıştırmakla vs. olmayacağını anladım. Ve bir “günce” tutmaya karar verdim. Bu günceyi de online olarak tutmayı düşündüm ki; kağıt vs. israfı olmaksızın ilerleyen dönemlerde açıp “Yaa şurada şunu yapmıştım” diyebileyim.

En korktuğum şey olan “körelmek” i de direk olarak domain olarak belirledim ki, her siteye girişimde bu korkum aklıma gelsin ve yeni bir şeyler üretebileyim. Aslında bu kendi kendimi zorlamak değil, harekete geçmek için küçük bir uyarı mekanizması oldu. Umuyorum 25 maddenin hepsini buraya “yaptım” şeklinde yazabilmek nasip olur. Okuduğunuz için teşekkürler, benim dünyama hoş geldiniz ! 😊🙏

 

*Tembellik, işlemezlik. ( tdk.gov.tr )

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. A WordPress Commenter - -

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir