Köreldim

Hayati Dengeler

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
126

Kitabın Adı : Hayati Dengeler

Yazar : Hayati İNANÇ

Sayfa Sayısı : 181

Yayın tarihi ve evi : Babıali Kültür Yayıncılığı – Ekim 2021

“Teşhis tedavinin yarısıdır derler eskiler.”

Onlar; büyüklerimiz, çözmüş meseleyi. Tedavi olmuşlar, tedavi etmişler. Kalpleri temizlemişler. Formülleri de vermişler. Ama nasılsa, o tedavi formüllerini unutmuşuz genlerimize işlemiş olduğu halde. Unutturulmuşuz. Derinlere gömmüşüz.

Unutunca da bozulmuş dengeler.

Bozulan dengeleri yeniden kurmaya doğru bir adım atıyoruz bu defa. “Orta Yolu” bulmaya, anlamaya doğru…

Dengenin hayâtî noktasına doğru…

Hayati Dengeler Konusu

Hayati İnanç gibi bir üstaddan, günümüz insanlarının hayatlarında “dengeyi sağlamaları” konusunda problem yaşadıkları temel problemleri okuyoruz. Takdim, Girizgah ve 17 bölümden oluşan bu kitabın son 2 eki ise Kabusname ve bir kaç güzel öğütle tamamlanıyor.

Her bölüm kendi içerisinde gerçekten de günümüz problemlerine ve Türk – Müslüman aile yapısına atıfta bulunuyor. Örf ve adetlerimizden çok güzel örnekler verilerek, bu dengelerin kaybolduğu gibi nasıl yeniden sağlanabileceği de tarif ediliyor.

Tabii ki Hayati İNANÇ gibi bir üstaddan tarifler alabilmek muntazam bir olay. Ama bunu uygulayacak olan biz “aşçılar” tarif ne kadar güzel olsa da; uygularken de o kadar dikkatli olmalıyız 😊

Kitap Hakkında

Hayati İNANÇ gibi olduğunda hiç düşünmeden alıyorum. Zira gerek anlatım tarzı, gerekse anlattığı konular çok fazla dikkatimi çekiyor. Arkadaşlarım benden tavsiye istediğinde, eğer divan merak konusuysa hiç düşünmeden tavsiye ediyorum. Hem yalın, hem de bir o kadar kaliteli örnekler veriyor çünkü kendisi.

Aynı zamanda özellikle gelecekte çocuklarıma ya da torunlarıma, imzalı Hayati İNANÇ eserleri bırakabilme düşüncesi bile beni mutlu etmeye yetiyor. Kitaplığımda bulunmasından son derece mutlu olduğum biri.

Kitap hakında bölümünde biraz yazardan bahsetmiş olsam da, affınıza sığınıyorum. Zira kendisi zaten başlı başına bu kitabın okunma sebebi olabilir 😄

Kitap konu itibariyle son derece güzel içeriğe sahip. Ayrıca her yaştan, her kuşaktan insana hitap ediyor oluşu da güzel. İnsan bir çırpıda rahatlıkla okuyup bitiriyor. Sohbet tadında bir anlatım söz konusu. Her bölümün başında divandan güzel beyitler de var. Kesssinlikle okumanızı öneririm. 😇

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir