Köreldim

Fight Club ( Dövüş Kulübü )

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
182

Filmin Adı : Fight Club ( Dövüş Kulübü )

Yönetmen : David Fincher

Tür : Suç, Aksiyon, Psikoloji

Yapımı : 1999 – ABD – Almanya

Film Konusu

Film aslında öylesine derinlemesine incelenmesi gereken bir film ki, açıkçası bu yazımda ne yazsam yazayım kesinlikle bir yerlerde bir boşluk kalacağına eminim. Film, anlatıcının uykusuzluk yaşayan ve de evini IKEA’dan düzenlemeye çalışan, son derece standart bir yaşama sahip olan birinin gözünden başlıyor.

Uykusuzluğunun en büyük nedeni ise, içerisinde bulunduğu bu düzeni bir türlü kendisine oturtaması. Ardından ölüm döşeğinde olan insanların terapilerine gitmeye başlıyor. Burada insanların birbirlerini dinlediklerini, “sıra onlara gelene kadar beklemediklerini” görüyor ve bu onu etkiliyor. Sonrasında da gerçek bir duygu yaşamasına bağlı olarak mışıl mışıl uyuyor.

Sonrasında bu terapilere Marla adında bir kadın geliyor. Kadının ölüm döşeğinde olmadığı çok belli ve bu yapay duygular onun tekrar eski haline gelmesine neden oluyor, tekrar uykusuz dönemler baş gösterince; bu sefer çareyi dövüş kulübü kurmakta buluyor. Bunun için de en değer verdiği evi ve kıyafetlerini yakıp yıkarak işe başlıyor.

Anlatıcının sıkıcı hayatından kurtulup olmak istediği biri gibi olmak istediği karakter ise Tyler. Bu karakter zeki, atik, her konuda bilgili bir eleman. Bir uçak yolculuğu esnasında tanışıyorlar ve ardından da beraber kulübü kuruyorlar.Tyler evdeki basit malzemelerden patlayıcı yapılabildiğini bilen bir sabun üreticisi. Aynı zamanda film sektöründe 35. kare yöntemini de uygulanışını falan gösteriyor.

Dövüş kulübü kurulurken de şu maddelere bağlı kuruluyor;

Madde 1 : Dövüş kulübü hakkında konuşamazsınız.

Madde 2 : Dövüş kulübü hakkında konuşamazsınız.

Madde 3 : Biri “pes” diye bağırır, sakatlanır ya da bayılırsa dövüş sona erer.

Madde 4 : Bir dövüşte yalnız 2 kişi dövüşür.

Madde 5 : Her seferde tek bir dövüş gerçekleşir.

Madde 6 : Gömlek ve ayakkabı yok.

Madde 7 : Dövüş ne kadar sürmesi gerekiyorsa, o kadar sürer.

Madde 8 : Eğer dövüş kulübünde ilk gecenizse, dövüşmek zorundasınız.

Sonrasında yavaş yavaş bu kulübün namı artıyor ve herkes katılmaya başlıyor. Bir yandan da bu tüketim çılgınlığı düzeninin bitmesini arzu eden bir terör örgütü haline gelmeye başlayan kulüp, önü alınamaz bir hal alıyor.

Anlatıcı bir yerden sonra aslında Tyler’ın da kendisi olduğunu fark ediyor. Uyuyamadığı zamanlarda geceleri sabun ürettiğini vs. çakozluyor.Kurtulmak istiyor ancak bir türlü kurtulamıyor ve final sahnesinde benim aklımın yatmadığı ancak birden fazla teorinin de döndüğü final sahnesi ile kurtuluş sağlıyor.

Film Hakkında

Uzunca bir süre izlemek isteyip izleyemediğim bu film, yok sübliminal mesajlar, yok kadın-erkek çatışması, yok şunlar bunlar vs. derken etkilenmeden elinize bir kağıt kalem alarak analizler çıkara çıkara izleyebileceğiniz son derece keyifli bir film. Yaklaşık 2.5 saat süren bu filmin başlaması ile bitimi neredeyse bir oluyor. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Fight Club ile benzer pek çok filmi mukayese etmek istesem de, bu apayrı bir yerde. Hafif bir Mr. Robot mantığında ancak apayrı bir işleniş 😇🤓

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir