Köreldim

Cloudflare

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
119

Sanırım web işleri girdiğimden beri beni bırakmayan, bugün de kendisine işim düştüğü için “artık bir yazı yazmalıyım” diye düşündüğüm Cloudflare bulut yönetim sistemi. Cloudflare’ın tanımını Vikipedi “Cloudflare’ın hizmetleri ters vekil sunucusu mantığıyla çalışarak, ziyaretçi ile barındırma hizmeti arasında yer alır.” şeklinde yapmış. Benim için ise “DNS’lerimi emanet ettiğim, ziyaretçilerimi ve sitemi koruyan bulut platformu”

Cloudflare ihtiyacı

Artık yavaş yavaş sonuna gelmek üzere olduğum bir web projem bulunuyor ki umarım bununla alakalı çok yakında süper haberlerden derlediğim bir yazım olacak. 😍

Efendim bu projede sürekli olarak bir fotoğraf yüklemesi olacak, bunun yanı sıra kurulum aşamasındayken de devamlı olarak fiyat tekliflerini alıp, fiyat tekliflerini ileteceğimden yoğun bir e-mail trafiği olacak.

Normalde son 4 senedir Yandex kurumsal kullanıyordum ancak son gerilimlerden sonra Yandex’in ciddi biçimde zarar etmesi, neredeyse hiç parasına cloud hizmetleri sağlamaya başlaması nedeniyle soru işaretleri oluşmaya başladı. Böyle olunca da benim acilen “transferim geldi”. 😄 Araştırmalar neticesinde bir kaç TR sağlayıcı servislerine baktım ancak açıkçası pek güvenemedim.

Hal böyle olunca 0.99$ ‘ dan vakti zamanında domain kayıtları yaptığımız emektar geldi aklıma. Emektar, çilekeş Godaddy 😅 Görüşmeler çok tatlı oldu, sağolsunlar çok ilgilendiler ve temin ettim.

Directadmin çıkmazı

E çok güzel artık elimizde mail hosting var ama Directadmin kullanınca bunu tanımlamak o kadar kolay olmuyormuş. DNS Cache denen olaydan dolayı bir türlü tanımlama olmuyor. Mailler ortada kalıyor, iletilmiyor vs.

Hemen minik bir altyazı geçeyim; mail sağlayıcınız değiştikten sonra sitenizde MX, CNAME ve TXT denen kayıtları oraya yönlendirmeniz gerekiyor. Bir nevi komşunuzun eski evinize geldiğinde “taşındı onlar yeni adresleri şu şu mahalle” demesi gibi.

Her şeyi deniyorum ama bir türlü olmuyor. En son artık bilgisayarı bırakıp çay koymaya gittiğim bir vakit, aklıma bu muazzam bulut sistemi geldi.

Hemen DNS’leri clodflare’ye yönlendirdim.

Cloudflare site ekleme

Önceden bu işler çok daha teferruatlıydı. Şimdi site adresinizi giriyorsunuz, DNS taraması yapıyor. Sonrasında da otomatik olarak DNS’leri yönlendirdiğinizde her şey halloluyor. Bende www dizininin A kaydını almamıştı, belki sizde de olur diye söylüyorum. Mutlaka onu sitenizin ana IP adresine yönlendiriniz.

Hemen ardından MX, CNAME ve TXT ayarlarını yaptım. SRV ayarlarını da tamamlayınca, şaaakkkk bütün mailler dökülmeye başladı 😍

Cloudflare Servisle yapabilecekleriniz

  • Reseller hosting veya VDS IP ‘ nize NS oluşturabilir,
  • Sitenizde yer alan görsellerin ön belleğe alınarak sitenizin çok daha hızlı açılmasını sağlayabilir,
  • Accesspoint gibi ayarlayarak sitenize giren kullanıcıya en yakın veri merkezinden ping almasını sağlayabilir,
  • DNS Yönetim merkezi olarak cPanel veya Directadmine gerek kalmaksızın ayarlamalar yapabilir,
  • Oldukça uygun fiyatlardan DDoS – Botnet gibi ataklara önlem alabilir,
  • Sitenizi kapatmak istediğiniz lokasyonlardan giriş çıkışı engelleyebilir,
  • Çok uygun fiyatlara .com domain kaydı yapabilirsiniz ( aslında bu yoktu, yeni geldi )

Şu anda site hem ön belleğe alınıyor, hem çerezler tıkırında, hem de yurtdışı yazışmalar çok hızlı şekilde yapılabilecek. Ve tüm bunların ayarlarını yapmak yalnızca 7 dakika. Bu yüzden bulut sistemlerini seviniz, mutlaka deneyiniz efendim.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir