Köreldim

I love Ahrefs ❤

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
120

Hobi olarak ilgilendiğim blog sayfamın yanı sıra, bir kaç tane de boşta duran ancak hoşuma giden alan adlarının bana 5 TL, 10 TL gibi “komik” denebilecek fiyatlardan kalması neticesinde bunların da yönetimine son günlerde biraz merak saldım. Hal böyle olunca da, nasıl daha iyi yerlere getirebilirim düşüncesiyle çeşitli tespitler yapmam gerekiyordu. Öncesinde bir kaç sitemde organik olarak SEO çalışması yapmıştım, o dönemlerde Alexa ve sıra bulma platformları son derece detaylı raporları ücretsiz olarak sunuyordu. Ancak bunların farklı farklı platformlarda olmaları, GTmetrix verilerini vs. tek tek incelemek zorunda kalmak ve her raporun minimum 15 sayfa olması nedeniyle bunları beyaz tahta üzerinde çalışıyordum. Ahrefs ile tanışmam da böylece olacaktı.

O “meşhur” beyaz tahtamın Edirne’de kalması nedeniyle A4 üzerinde çalışmalar yapsam da ne yazık ki her yerinde kağıt olacağının farkındaydım. Bu sebeple ücretli servisleri biraz araştırmaya başladım. Bunlardan biri de “Ahrefs” denen mükemmel araç oldu.

Bu rapor sayesinde hem sitem üzerinden çıkan backlinkleri, hem yönlendirilen backlinkleri detaylıca backlink sekmesinden alabiliyorum. Aynı zamanda anahtar kelime analizi ile kitlenin nereden geldiği konusunda ve sitenin önceki sahibinin sosyal medya üzerinden ne “haltlar” yediğini de analiz edebiliyorum. Bunun yanında bir de rakiplerle alakalı analizler var ki; daha ne olsun?

Her güzel şeyin olduğu gibi bunun da bir bedeli var tabii. Kullanım ücreti olarak 99$ gibi bir ücret belirlenmiş. Ancak “Türkiyede hiç kimse son kullanıcı değil, herkes tüccar” savımı destekler nitelikte bir hizmetle daha karşı karşıya kaldım 😂 Adamlar bir ahrefs hesabı alıyor, millete de uygun fiyattan bu raporları satıyorlar. Kısacası win-win durumu. Bu blog sayfam da dahil tüm sitelerimin Ahrefs raporlarını tek tek alarak, hepsi hakkında detaylıca çalışmayı düşünüyorum. Bu da SEO’ya giriş yapmak isteyen arkadaşlar için burada dursun, hiç öyle GTMetrix’ti Alexa’idi ücretsiz toolslardı boş yere zaman kaybetmeyin arkadaşlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir